تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
خرید از چین
قیمت لوله
اینترفایل|فروشگاه فایل
انجام پروژه متلب
لوازم یدکی ال ۹۰
خرید دریل مگنت
مجسمه برنجی کوچک شاهمرادی
Barabas Ropa de hombre
دفتر مهاجرتی
ای توپی پوزیشنر روغن خراطین
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
دستور نمایش میزان آپتایم سرور لینوکس در محیط SSH
 
خبری
زندگی مگ
 
 

 


در اکثر موارد، ما نیاز به این داریم که بدانیم سرور لینوکس ما در چه زمان هایی بالا است، در چه زمان هایی ریستارت می شود و در چه زمان هایی به صورت کامل خاموش است؛ به این موارد، میزان آپتایم سرور لینوکس می گویند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی دستور نمایش میزان آپتایم سرور لینوکس در محیط SSH بپردازیم.

نمایش میزان آپتایم سرور لینوکس با دستور uptime

بعد از اینکه به محیط SSH وارد شدید، باید دستور uptime را وارد کنید؛ ساعت، میزان آپتایم به روز، نمایش یوزر های حاضر و میزان مصرف از منابع سرور بعد از این دستور به نمایش در می آید.

برای دیدن مقدار آپتایم به صورت دقیق و درست، باید دستور زیرا اجرا کنید:

uptime –p

اگر دستور w را بزنید، جزئیات و نکات بیشتری را می بینید؛ اگر قصد داریم تمام دستوری های وابسته به دستور uptime را ببینید، می توانید دستور زیر را اجرا نمایید:

uptime -h

نمایش آپتایم سرور با استفاده از دستور top

دستور top را وارد کنید تا بتوانید میزان آپتایم را همین اول مشاهده کنید؛ موارد دیگری مانند میزان فضای استفاده شده از رم و ... نیز با استفاده از این دستور، نمایش داده خواهند شد.

کلید q نیز برای خروج از این دستور قابل استفاده است؛ دستور top و همچنین دستور uptime جزء پر استفاده ترین، پر کاربرد ترین و البته مهم ترین دستور های موجود در سرور های لینوکسی است که اطلاعات مفیدی را از نظر نمایش میزان آپتایم سرور لینوکس در محیط SSH در اختیار کاربران قرار می دهد.

البته مطالبی که برای دستور های upitme و top و برای نمایش میزان آپتایم سرور لینوکس وجود دارد فراوان است اما در این مقاله قصد نداریم که توضیحات مفصلی را در این باره به شما بدهیم.

همانطور که مشاهده کردید، دیدن میزان آپتایم سرور لینوکس کار وقت گیر و دشواری نیست و می توانید به راحتی با وارد کردن یک یا چند دستور، این میزان را مشاهده کنید.

جمع بندی نهایی

دانستن اینکه سرور شما در چه زمان هایی بالا است، در چه زمان هایی ریستارت می شود و در چه زمان هایی خاموش است، بسیار مهم خواهد بود و بی توجهی به آن نمی تواند خوشایند باشد.

به همین دلیل پیشنهاد می شود که همواره با استفاده از دستوری های uptime  و top، از میزان آپتایم بودن سرور خود با خبر شوید و در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده کردید، آن را بررسی کنید.برچسب ها : ,
آرشيو وبلاگ
آمار
تعداد آنلاین : 1
بازدید امروز : 3
بازدید دیروز : 17
بازدید هفته : 47
بازدید کل : 1413
تعداد پست ها : 6
تعداد نظرات : 0